Kalamata Tennis League 2023

Μετά την επιτυχημένη διοργάνωση του 1ου Πρωταθλήματος, έρχεται το KTG League 2023, ανανεωμένο με πολλές εκπλήξεις και δώρα για τους συμμετέχοντες!

Το KTG League βασίζεται στην διοργάνωση και την τελική κατάταξη του 2022 και είναι η συνέχεια του.

Λήξη δήλωσης συμμετοχής 8 Ιανουαρίου 2023.

Κανονισμοί:

1. Το Πρωτάθλημα διεξάγεται σε κατηγορίες επιπέδων με βάση την τελική κατάταξη του 2022 και τους κανονισμούς υποβιβασμών.

2. Οι νέο εισαχθέντες παίκτες θα βρίσκονται σε λίστα αναμονής μέχρι την λήξη δηλώσεων και θα μπορούν να συμμετέχουν στο Πρωτάθλημα όταν δημιουργηθεί κενή θέση οποιαδήποτε στιγμή κατά την διάρκεια του Πρωταθλήματος. Η διαδικασία αυτή θα γίνει με κλήρωση δημόσια στα γραφεία του KTG.

3. Κάθε ημερολογιακή εβδομάδα είναι μια αγωνιστική περίοδος, όπου οι συμμετέχοντες οφείλουν να αγωνιστούν στην κατηγορία που έχουν δηλώσει συμμετοχή. Σε περίπτωση αδυναμίας ενός συμμετέχοντα να αγωνιστεί στην συμφωνημένη ημερομηνία, ο αγώνας μπορεί να διεξαχθεί σε διαφορετική ημερομηνία με ευθύνη των αθλητών και σε συνεννόηση με την γραμματεία αγώνων.

4. Το Πρωτάθλημα χωρίζεται σε κανονική περίοδο και playoff. Στην κανονική περίοδο αγωνίζονται όλοι οι συμμετέχοντες μεταξύ τους. Με το πέρας της κανονικής περιόδου διεξάγονται τα playoff.

5. Στην 1η κατηγορία, οι 4 καλύτεροι παίκτες συμμετέχουν στο Championship Playoff. Σε αυτή την τελική φάση ο 1ος της κανονικής περιόδου παίζει με τον 4ο και ο 2ος με τον 3ο . Οι νικητές παίζουν για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.

6. Ο τελευταίος μιας κατηγορίας υποβιβάζεται στην χαμηλότερη κατηγορία. Ο προτελευταίος και ο προ-προτελευταίος παίζουν αγώνες υποβιβασμού/παραμονής με τον 2ο και 3ο της χαμηλότερης κατηγορίας.

7. Οι αγώνες διεξάγονται στα δυο νικηφόρα σετ των 6 game, και Super Tiebreak 10p σε περίπτωση 3ου σετ.

8. Κατά την διάρκεια των αγώνων ισχύουν όλοι οι κανονισμοί της ITF.

9. Σε περίπτωση αδικαιολόγητης καθυστέρησης άνω του 20λεπτου από την επίσημη έναρξη του αγώνα, καταγράφεται σκορ 6-0 6-0 για την αντίπαλη ομάδα και χρεώνονται κανονικά η συμμετοχή του αγώνα του παίκτη/της ομάδας που δεν εμφανίστηκε (no show penalty)

10. Σε περίπτωση που συμμετέχων αποσυρθεί πριν την ολοκλήρωση του Πρωταθλήματος επιβαρύνεται με ποινή 30€ και υποβιβασμό κατηγορίας (όπου εφικτό). Το παραπάνω δεν ισχύει σε περίπτωση σοβαρού τραυματισμού. Στην προκειμένη περίπτωση καταγράφεται απλώς ήττα με σκορ 6-0 6-0 για τις εναπομείναντες αγωνιστικές.

11. Στο πρωτάθλημα μπορούν να πάρουν μέρος όσοι επιθυμούν, είναι Open. Το κόστος συμμετοχής είναι 30€ αρχική εγγραφή και a) στα μονά 10€ (8€ μαθητές ακαδημίας) για κάθε άτομο/αγώνα , β) στα διπλά 7€ (5€ μαθητές ακαδημίας) για κάθε άτομο/αγώνα. Για τα μέλη του KTG με ετήσια συνδρομή η συμμετοχή στους αγώνες είναι δωρεάν. Σε κάθε περίπτωση προστίθεται η χρέωση των φώτων 5€/ώρα/γήπεδο, αν αναγκαίο.

12. O νικητής ανώτατης κατηγορίας στα μονά ανδρών/γυναικών όπως και Juniors μετά και τα play off κερδίζει δωρεάν εξάμηνη συνδρομή μέλους KTG με ισχύς 1/7-31/12 του ίδιου έτους.